Programme

 

Home
Programme
Organization
Field trips
Documents
Contact & Links

 

Presentation Programme

Click here to get the detailed presentation schedule in .pdf format. Please note that certain minor changes may apply due to late cancellations. The following tables summarize the schedule per room, day and topic. Numbers in parentheses indicate the number of papers in the respective sessions.

Wednesday 14/4/04

 

Room 1

Room 2

Room 3

Room 4

Poster

14:00-16:15

 

Registration

 

16:15-16:55

Introduction

16:55-19:00

Τ11 (8)

Τ2 (8)

Τ7 (7)

S5 (7)

19:00-20:30

Joint 5th ISEMG 10th GSG

Opening Ceremony

20 :30-22 :00

Reception

  Thursday 15/4/04

 

Room 1

Room 2

Room 3

Room 4

Poster

09:00-10:50

Τ1(7)

Τ2 (7)

Τ7 (7)

S5 (6)

09:00-20:50 - Poster session: T1, T2, T7,  T8, T11, S5, S7 (total: 72)

10:50-11:15

Break

11:15-13:05

Τ1(7)

Τ2 (7)

S7 (7)

T8 (7)

13:05-15:00

Lunch Break

15:00-16:50

Τ1(7)

Τ2 (7)

S7 (6)

T8 (7)

16:50-17:15

Break

17:15-19:05

Τ1(7)

Τ2 (4) + Suppl. (3)

S7 (7)

T8 (6)

19:05-19:30

Break

19:30-20:50

5th ISEMG Plenary session

19:30-20:50 : Plenary talks

  Friday 16/4/04

 

Room 1

Room 2

Room 3

Room 4

Poster

09:00-10:50

Τ1(7)

T10 (7)

T9 (7)

T5 (7)

09:00-20:30 - Poster session: T3, T4, T5, T6, T9, T10, S1, S2, S3, S4, S6, Suppl.  (total: 65)

10:50-11:15

Break

11:15-13:05

Τ1(7)

T10 (6)

T9 (7)

T5 (7)

13:05-14:45

Lunch Break

14:45-16:35

S2 (7)

T10 (6) + Suppl. (1)

T9 (7)

T5 (7)

16:35-17:00

Break

17:00-18:50

S2 (5) + + S3 (2)

S6 (6)

S4(7)

T5 (4) + + S1 (3)

18:50-19:00

Break

19:00-20:30

5thISEMG business meeting

 

20:30-22:00

5th ISEMG Social evening

 

 Saturday 17/4/04     

 

Room 1

Room 2

Room 3

Room 4

Poster

09:00-11:05

Τ4 (8)

T6 (8)

T3 (8)

S1 (8)

 

11:05-11:30

Break

11:30-13:20

Τ4 (7)

 

T3 (7)

S1 (7)

13:20-13:30

Break

13:30-15:00

Joint 5th ISEMG 10th GSG Closing Ceremony Plenary talk Awards

 

Scientific Programme

The following Topics and Special Symposia will be held during the conference:

Topics

T1: Structural Geology, Stratigraphy and Tectonics of the Eastern Mediterranean - D. Mountrakis (Greece) & A. Robertson (UK).

T2: Petrology and Geochemistry - G. Christofides (Greece) & G. Pe-Piper (Canada).

T3: Volcanology and Geothermy - M. Fytikas (Greece) & Y. Savascin (Turkey).

T4: Ophiolites in the Eastern Mediterranean - A. Rassios (Greece) & H. Morisseau (Cyprus). Session dedicated to Alan Smith.

T5: Large Earthquakes in the Eastern Mediterranean - G. Papadopoulos (Greece) & B. Ranguelov (Bulgaria).

T6: Eastern Mediterranean Marine Geology - G. Ferentinos (Greece) & W.B.F. Ryan (USA).

T7: Remote Sensing and Natural Hazards - A. Ganas (Greece) & S. Salvi (Italy).

T8: Vertebrate Palaeontology - G. Koufos (Greece) & S. Sen (France).

T9: Geoarchaeology - E. Mariolakos (Greece) & W. Eder (France).

T10: Mineral Resources - N. Skarpelis (Greece) & S. Strashimirov (Bulgaria).

T11: Geology of Balkan Peninsula - S. Karamata (Serbia) & S. Shanov (Bulgaria).

 

Special Symposia

S1: Neotectonics and Basin Analysis - T. Doutsos (Greece) & Z. Garfunkel (Israel).

S2:  Earthquake-induced Ground Effects - R. Caputo (Italy) & I. Stewart (UK).

S3: Palaeomagnetism and the Structure of Eastern Mediterranean - D. Kondopoulou (Greece) & A. Morris (UK).

S4: Geotopes (Geological and Geomorphological Heritage) - N. Zouros (Greece) & G. Martini (France).

S5: Eastern Mediterranean small-scale Palaeogeography in relation to Tectonics and Climate - D. Kostopoulos (Greece) & M. Fortelius (Finland).

S6: Environmental Geology and Infrastructures - B. Christaras (Greece) & P. Marinos (Greece).

S7: Groundwater Quality and Management in Eastern Mediterranean - G. Soulios (Greece) & H. Hoetzl (Germany).

Home ] [ Programme ] Organization ] Field trips ] Documents ] Contact & Links ]

This site was last updated 03/25/04